A kutatási téma címe
Mesterséges intelligencia alapú technológiák alkalmazása a logisztikai rendszerek tervezésében és operatív irányításában jelentkező feladatok támogatására (JKL-P7-T3)
Mesterséges intelligencia alapú technológiák alkalmazása a logisztikai rendszerek tervezésében és operatív irányításában jelentkező feladatok támogatására (JKL-P7-T3)
Vezető kutató: | Dr. Bóna Krisztián (PhD) |
További kutatók: | Lénárt Balázs Cimer Mónika |
A kutatás célja a mesterséges intelligencia (MI) megoldások implementálása a logisztika rendszerek tervezése és üzemeltetése területén. Az MI képességei révén a sejtések szerint kiváló alapját adhatják olyan rendszerek kidolgozásának, amelyek a logisztikai rendszerekben állandóan fennálló bizonytalanságot és összetettséget kezelni képesek, ezáltal javítva a rendszertervezés és logisztikai folyamatüzemeltetés hatékonyságát. Tanszékünkön már kidolgozásra került több olyan mintarendszer is, amely egyértelműen bizonyítja az MI ún. logisztikai szabályozó rendszerekben való hatékony alkalmazhatóságát. Ilyen például a közelmúltban kidolgozott automatikus, hibrid, genetikus algoritmussal támogatott statisztikai idősor elemző eszközt. Jelenleg az egyik fő kutatási irány az ellátási hálózatokban jelentkező egyik súlyos probléma, a keresletelőrejelzés pontosságának fokozása területén az automatikus statisztikai rendszer identifikáció neurális hálózatokkal történő megvalósítása. Egy másik jellemző terület a készletezési folyamatok irányításában olyan intelligens szabályozó rendszer fejlesztése, amely Neuro-Fuzzy szabályozási logikát tartalmaz.
Várható eredményként a jövőben pontosabb keresleti előrejelzések készíthetők, csökkentve ezzel a kereslet gyártórendszerekre gyakorolt statisztikai instabilitásának hatását, továbbá hatékonyabb készletezést, valamint az erőforrásokkal való takarékoskodást lehet megvalósítani az ellátási hálózatokban résztvevő vállalatoknál. A kutatás célja a felsorolt területeknek a továbbfejlesztése, szintetizálása, mintarendszerek koncepciójának kidolgozása, valamint új alkalmazási lehetőségek feltárása.
A munka szakmai tartalma kapcsolódik a "Minőségorientált, összehangolt oktatási és K+F+I stratégia, valamint működési modell kidolgozása a Műegyetemen" c. projekt szakmai célkitűzéseinek megvalósításához. A projekt megvalósítását az ÚMFT TÁMOP-4.2.1/B-09/1/KMR-2010-0002 programja támogatja.